YEAR BOAT No. NAME HELM CREW
2020       Not Sailed
2019 127 Skybird Adam Anthony Charlie Andrews
2018 125 Windspiel Will Gibbs Chris Gibbs
2017 125 Windspiel Will Gibbs Chris Gibbs
2016 9 Annamarie Paddy Spink Roz Spink
2015 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2014 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2013 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2012 77 Maid of Arnhem Chris Gibbs Tim Gibbs
2011 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2010 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2009 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2008 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2007 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2006 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2005 77 Maid of Arnhem Chris Gibbs Tim Gibbs
2004 125 Windspiel Chris Gibbs Tim Gibbs
2003 75 Cassiopia Chris Bunn Ian Tims
2002 77 Maid of Arnhem Chris Gibbs Tim Gibbs
2001 77 Maid of Arnhem Chris Gibbs Tim Gibbs
2000 9 Annamarie Paddy Spink John Ellison
1999 9 Annamarie Paddy Spink John Ellison
1998 9 Annamarie Paddy Spink John Ellison
1997 9 Annamarie Paddy Spink John Ellison
1996 12 Rock-A-Bye James Case Harvey Wynne
1995 9 Annamarie Paddy Spink John Ellison
1994 9 Annamarie Paddy Spink John Ellison
1993 129 Madrigal Richard Cracknell Rob Wynne
1992 116 Northern Lights Peter Scillitoe Terry Norton
1991 129 Inca Richard Cracknell De Nudds
1990 77 Maid of Arnhem Chris Gibbs Tim Gibbs
1989 129 Inca Richard Cracknell De Nudds
1988 12 Rock – A – Bye Richard Cracknell De Nudds
1987 125 Windspiel Richard Cracknell De Nudds
1986 78 Redwing Gary Anthony Alan Coe
1985 95 Tern III Paddy Spink John Ellison
1984 12 Rock – A – Bye James Case Tim Gibbs
1983 127 Skybird Tony Barnham Jasper Barnham
1982 106 Miranda Richard Cracknell De Nudds
1981 111 Southern Cross Matt Hall-Smith Andy Maxey
1980 116 Northern Lights Peter Scillitioe Terry Norton
1979 116 Northern Lights Peter Scillitioe Terry Norton
1978 76 Annabella Tony Barnham David Emerson
1977 101 Sea Witch Richard Cracknell De Nudds
1976 76 Annabella Tony Barnham David Emerson
1975 101 Sea Witch Richard Cracknell De Nudds
1974 75 Cassiopia Ronnie Scoles Willy Outred
1973 101 Sea Witch Richard Cracknell De Nudds
1972 101 Sea Witch Richard Cracknell De Nudds
1971 100 Whimbrel Brian Grimes John Balls
1970 100 Whimbrel Brian Grimes Roger Richardson
1969 73 Tern II Tommy Thomas David Hudson
1968 100 Whimbrel Brian Grimes  
1967 100 Whimbrel Brian Grimes  
1966 75 Cassiopia Ronnie Scoles Willy Outred
1965 / 64     Not Sailed  
1963 70 Patience Tommy Thomas  
1962 100 Whimbrel Tony Barnham Janet Barnham
1961 } 75 Cassiopia } Ronnie Scoles } Joint
1961 } 100 Whimbrel } Tony Barnham } Winners
1960 113 Fortuna Janet Sanderson Keith Sanderson
1959 110 Pitzi H S N Simms-Adams  
1958 116 Northern Lights J E A Lambert  
1957 63 Chuckles Gerald Bell  
1956 34 Ynys Jasper Blackall  
1955 119 Southern Sun Charles Currey Tony Warrilow
1954 119 Southern Sun Charles Currey Tony Warrilow
1953 117 Frolic R J Garnham  
1952     O T Atkins  
1951 } 85 Marlborough } Mrs J Heriot } Joint
1951 } 50 Maid of Amsterdam } W J Borthwick } Winners
1950 34 Ynys H F Blackall  
1949 63 Chuckles Charles Currey  
1947 – 48       Not Sailed
1946 26 Cutty Sark E S Dawes  
1939 – 45   War Years   Not Sailed
1938   Sancho Panza B Westwood  
1937   Sancho Panza Beecher Moore  
1936 17 Taeping W H Ogilvie  
1935   Thermopylae T A Mason  
1934   Sancho Panza W Rendell  
1933 24 Samuel Plimsoll Miss J Joy